مصاحبه جناب آقای دکتر حمید ابریشمی مقدم عضو محترم کمیته علمی کنفرانس
2019-12-13
مصاحبه جناب آقای دکتر حمید ابریشمی مقدم عضو محترم کمیته علمی کنفرانس

 


مصاحبه جناب آقای دکتر حمید ابریشمی مقدم عضو محترم کمیته علمی کنفرانس با پایگاه وب انجمن بینایی ماشین و پردازش تصویر ایران:

آقای دکتر ! لطفاً خودتان را معرفی کنید و کمی در مورد روند تحصیلات و شغل فعلی تان توضیح بفرمایید.
– حمید ابریشمی مقدم هستم ، دیپلم ریاضی فیزیک خود را از دبیرستان منتظری تهران در سال ۱۳۶۱ دریافت کردم و تحصیلات خود را دررشته مهندسی برق – قدرت در دانشگاه صنعتی امیر کبیر در سال ۱۳۶۲ آغاز نموده و در سال ۱۳۶۷ به پایان رساندم . در همان سال تحصیلات کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی پزشکی – بیوالکتریک در دانشگاه صنعتی شریف آغاز کردم و در سال ۱۳۷۰ به پایان رساندم که دوره دوم مهندسی پزشکی در کشور بود. آشنایی من با حوزه ی پردازش تصویر و بینایی ماشینی در دوره تحصیلات کارشناسی ارشد و در خلال انجام پروژه فارغ التحصیلی در رابطه با سیستم های تصویر برداری فراصوت به وجود آمد. در این پروژه این جانب به صورت مشترک با یکی از دوستان ، نرم افزاری را به منظور شبیه سازی یک سیستم تصویر برداری فراصوتی پزشکی ایجاد نمودیم. نتایج این پروژه هم در همان سالهای ۱۳۷۰ به صورت سه مقاله در کنفرانس های مهندسی پزشکی و فیزیک پزشکی در ایران ارایه شد.
پس از موفقیت در امتحان اعزام به خارج از کشور ، به عنوان بورسیه دولت جمهوری اسلامی ایران به کشور فرانسه عزیمت نموده و در آن جا در شهر کمپین که در نزدیکی شهر پاریس می باشد در دانشگاه صنعتی کمپین تحصیلات خود را ابتدا مجدداً در مقطع کارشناسی ارشد یک سال و سپس در مقطع دکترا در ر شته مهندسی پزشکی و بیوالکتریک ادامه دادم . پروژه کارشناسی ارشد خود را در این دانشگاه در زمینه پردازش تصاویر اکوکاردیو گرافی به انجام رساندم و نتایج آن در یک مقاله در کنفرانس بین المللی معتبر در  امریکا ارائه شد.
رساله دکترای این جانب در زمینه پردازش تصاویر ۴ بعدی  قلبی بود و در این پروژه الگوریتم هایی که به منظور ناحیه بندی خودکار عضله قلبی در این تصاویر و نمایش سه بعدی حرکت قلب در طول زمان ایجاد گردید . نتایج این پروژه نیز به صورت ۲ مقاله در مجلات علمی و ۳ مقاله در کنفرانس های علمی بین المللی ارائه گردید.
در سال ۱۳۷۶ که سال سوم دکترای بنده بود یعنی حدوداً ۸ ماه قبل از فارغ التحصیلی طی قرار دادی به صورت نیمه وقت به عنوان عضو هیأت علمی آموزشی – پژوهشی در همان دانشگاه مشغول به کار شدم که باید دروسی را تدریس می کردم و کارهای تحقیقی انجام میدادم و به این صورت هم زمان با تکمیل رساله دکترا فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود را در آن دانشگاه آغاز نمودم.
در اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۷ موفق به اخذ مدرک دکترا از دانشگاه صنعتی کمپین فرانسه شده و درتابستان سال ۱۳۷۷ پس از اتمام قرارداد خود با آن دانشگاه به کشور خود ایران بازگشتم. پس از بازگشت به کشور بلافاصله در دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی به عنوان عضو هیأت علمی گروه الکترونیک آغاز به کار نمودم . در سال ۱۳۷۹ مقاله ای را در زمینه پردازش تصویر به اولین کنفرانس ماشین بینایی و پردازش تصویر ایران در دانشگاه بیرجند ارائه نمودم و خیلی خوشحال بودم که چنین انگیزه ای در کشور ما و جود دارد و چنین کنفرانسی شکل گرفته است و به همت جناب آقای دکتر خلیلی از اساتیدن برجسته ما در دانشگاه مشهد این کنفرانس برگزار شد و درآن جا مسئولیت برگزاری دومین کنفرانس به این جانب پیشنهاد شد و پس از موافقت رسمی دانشگاه در سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را به عنوان دبیر کنفرانس جهت برگزاری در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی آغاز نمودم و بنده به عنوان دبیر دومین کنفرانس منسوب شدم . در این سال به صورت هم زمان این جانب مسئولیت پژوهش و ارتباط با صنعت دانشکده برق را نیز عهده دار بودم و در سال ۱۳۸۱هم زمان با تشکیل گروه مهندسی پزشکی در این دانشگاه به عنوان مدیر گروه مهندسی پزشکی انتخاب و مشغول به خدمت شدم.
برگزاری دومین دوره کنفرانس ماشین بینایی و پردازش تصویر ایران در بهمن ماه ۱۳۸۱ در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و رشد قابل ملاحظه تعداد مقالات رسیده و ارائه شده در کنفرانس نسبت به آنچه که در دانشگاه بیرجند برگزار شده بود وجود پتانسیل بسیار خوب کشور را در زمینه پردازش تصو یر و بینایی ماشین به خوبی نشان داد و مشخص شد که بایستی بستر ارائه این توانمندی فراهم شود.
از سال ۱۳۸۳ هم زمان با مدیریت گروه مهندسی پزشکی این جانب به مدت ۲ سال به عنوان معاون پژوهشی دانشکده مهندسی برق انجام وظیفه نمودم و در سال ۱۳۸۵ به مرتبه دانشیاری ارتقاء یافتم . از شهریور تا بهمن ماه سال ۱۳۸۸ به عنوان مدیر امور پژوهشی و ارتباط با صنعت دانشگاه و هم اکنون نیز به عنوان معاون پژوهشی دانشگاه مشغول به خدمت می باشم.


علاقه ی شخصی و تحقیقات شما در کدام یک از شاخه های ماشین بینایی و پردازش تصویر است؟
– محورهای اصلی تحقیقات این جانب پردازش تصاویر و بازشناسی الگو می باشد ، به طور خاص با توجه به سوابق تحصیلی که در بخش مهندسی پزشکی متمرکز بوده است، تاکنون پروژه های تحقیقاتی متعددی را چه در دانشگاه و چه با همکاری صنعت در زمینه پردازش و بازشناسی الگو در تصاویر پزشکی به انجام رسانده ام و در این زمینه  نیز در ۱۰-۱۱ سالی که در ایران هستم با تعدادی از متخصصان و محققان پزشکی  در داخل و خارج از کشور ارتباط و همکاری نزدیک داشته ام ، البته این جانب پروژه هایی را در همین زمینه ها با صنایع غیرپزشکی نیز به انجام رسانده ام و حاصل این تحقیقات طراحی و ساخت برخی تجهیزات و ادوات و نرم افزارهای پزشکی و غیر پزشکی می باشد که بعضاً به ثبت رسیده اند و یا در شرف ثبت اختراع می باشند . هم چنین حاصل تحقیقات این جانب در صنایع پزشکی و غیر پزشکی تاکنون به صورت چند فصل کتاب و حدود ۲۰۰ مقاله علمی در مجلات و کنفرانس های علمی داخلی و بین المللی به چاپ رسیده است.


شما یکی از اعضای هیأت  موسس انجمن هستید، چه اهدافی را هنگام  تاسیس انجمن دنبال می کردید و با توجه به اینکه انجمن هنوز نوپا است تا چه حد به این اهداف رسیده اید؟ با توجه به مسیر طی شده آیا افق آینده انجمن را روشن می بینید؟
– به نظر این جانب تأسیس انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر ایران یک پاسخ طبیعی و ضروری به نیازها و پتانسیل های موجود چه در داخل و چه در خارج  از کشور در این زمینه بسیار مهم و راهبردی برای علم و فناوری آینده کشورمان می باشد.
بینایی ماشین و پردازش تصویر یک حوزه تخصصی با حوزه کاربرد وسیع شامل تصاویر ماهواره ای ، هوایی ، پزشکی ، صنعتی ، نظامی، امنیتی، مخابراتی و غیره است که جمع کثیری از متخصصان ، محققان، صنعتگران، دانشجویان و سایر علاقه مندان در داخل کشور را در بر می گیرد و به صورت خاصی ما شاهد هستیم که بسیاری از ایرانیان خارج از کشور در رابطه با این زمینه فعالیت می نمایند و افراد شاخصی هستند و خیلی علاقه مند هستند که با یک تشکل علمی در ایران در ارتباط باشند. انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر در درجه اول یک تشکل علمی در برگیرنده فعالان این حوزه در داخل و خارج از کشور است و میتواند خدمات موثری را درجهت بسط و توسعه و تمرکز این حوزه به انجام برساند.
در مورد اهداف تاسیس چنین انجمنی یا انتظاراتی که از چنین انجمنهایی وجود دارد میتوانیم به قسمت های مختلفی اشاره کنیم : برگزاری همایش ها، کارگاه ها و کنفرانس های تخصصی در این حوزه یکی از اهداف انجمن است و انجمن می تواند در این زمینه یاری دهنده باشد که می تواند بستری را جهت ملاقات دوره ای فعالان این حوزه و تبادل اطلاعات و تجارب فراهم نموده و موجبات  همکاری بخش های مختلف را به وجود آورد و به عقیده بنده این همایشها بسیاری ضروری هستند و بایستی به وجود بیایند.
انتشار نشریات و کتب علمی و فنی در این حوزه تخصصی یکی دیگر از خدماتی است که این انجمن می تواند به جامعه علمی کشور و جهان عرضه نماید. یک پشتوانه توانمند برای اینکه اینگونه مجلات علمی و فنی بتوانند در سطوح بالای علمی فعالیت کنند، همین مراجع علمی هستند و انجمن ماشین بینایی و پردازش هم می تواند در این زمینه بسیار موثر باشد.
باید توجه داشت که کشور ما ایران دارای پتانسیل های زیاد و متخصصان برجسته و علاقه مندان و صاحبنظران فراوانی در این حوزه تخصصی چه در داخل و چه در خارج کشور است که در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و صنعت ارایه خدمت می نمایند. انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر این پتانسیل را دارد تا بستر لازم جهت انتشار  و عرضه تولیدات علمی و تحقیقاتی و صنعتی این متخصصان را در داخل کشور فراهم آورد و از این راه به تقویت بنیه علمی و تخصصی کشور در این حوزه کمک نماید.
برخی دیگر از نیازهای تخصصی کشور در این حوزه نظیر تدوین استاندارد، ارایه مشاوره به  منظور سیاست های راهبردی تحقیقاتی و صنعتی کشور ، نیازسنجی و آینده پژوهی و مانند آن نیز تنها از طریق تشکل های تخصصی نظیر این انجمن قابل پاسخگویی هستند  و ما امیدواریم انجمن ما بتواند در این زمینه فعالیت گسترده ای داشته باشد انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر این پتانسیل و آمادگی را دارد تا با گردهم آوردن متخصصان زبده به عنوان یک بازوی تخصصی برای مدیریت اجرایی کشور ارایه خدمت نماید.
همچنین این انجمن می تواند به عنوان کانون و نقطه اجتماعی برای هدایت و هم افزایی تلاش های جوانان پر انرژی و علاقه مند به حوزه بینایی ماشین و پردازش تصویر عمل کند و پاسخگوی ذهن کنجکاو و خلاق این نیروهای ارزشمند در داخل کشور باشد. کسانی که به دنبال علم و دانش هستند امروزه به بخش های مختلفی تقسیم بندی می شوند و از بین جمع قابل ملاحظه ای که به دنبال رشته های فنی می روند و تحصیلات عالیه دارند بسیارند کسانی که به حوزه پردازش تصویر و بینایی ماشین علاقه مندند و انجمن می تواند به عنوان یک کانون برای آنها تصور شود. بدین ترتیب که آنها می توانند درانجمن ، متخصصین امر و کسانی که حرف اول را در این رشته میزنند جستجو کرده و از این طریق به آخرین دستاوردها دسترسی پیدا کنند. اینجا هم انجمن می تواند نقش خود را ایفا کند .
و یا به عنوان مثال برگزاری مسابقه های دانشجویی در این حوزه تخصصی می تواند موجبات تشویق و ترغیب جوانان به فعالیت در این حوزه و ترویج رویکرد به علم و فناوری را در میان آنان فراهم آورد و ما می توانیم خیلی از کارهای امکان سنجی را از طریق فعالیت های دانشجویی انجام دهیم و در خارج از کشور هم به همین صورت است ؛ خیلی از کارهای مشکل که توسط دانشجویان قابل انجام است را از طریق مسابقات حل می کنند و ما این امکان را هم داریم . البته مشاوره در تدوین برنامه های آموزشی در سطوح دانشگاهی یکی دیگر از خدماتی است که این انجمن می تواند ارایه نماید که این دوره ها می تواند برای دوره های کاردانی، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و بالاتر باشد. آشنایی اعضای انجمن با این حوزه و نیازهای صنعت عواملی هستند که انجمن را قادر می سازد تا نقطه نظرات خود را به صورت مشاوره ای در اختیار مدیریت آموزشی کشور قرار دهد و به این ترتیب به اعتلای کیفی نظام آموزشی کشور کمک نماید.
یکی دیگر از کارهایی که انجمن ما می تواند انجام دهد این است که به عنوان نماینده ای از کشورما در مجامع بین المللی و کشورهای دیگر که صاحب چنین انجمن هایی هستند ایفای نقش بکند، در انجمن های آنها شرکت کند. طرح بدهیم و بگیریم ، ایده هایی بدهیم و بگیریم و ما سعی می کنیم چنین خلأ هایی را با تشکیل انجمن پر کنیم.
خوشبختانه در طول یک سالی که از تشکیل انجمن می گذرد گام های مثبت و فراوانی در رابطه با مهیا سازی مقدمات ارایه چنین خدماتی برداشته شده است و آیین نامه های متعدد داخلی انجمن تهیه و تصویب شده و انتظار می رود در سال های آینده شاهد آثار بیشتری از فعالیت انجمن در این زمینه باشیم


آقای دکتر !شما در خلال فرمایشات خود به دانشجویان اشاره کردید و این نشانه اهمیتی است که برای دانشجویان قائل هستید و اینکه آنها می توانند در راه اهداف انجمن تاثیرگذار باشند. انجمن شما می تواند چه کمکی به دانشجویان کند و به نظر شما چرا دانشجویان باید در این انجمن عضو شوند؟
–  همانطور که قبلاً گفتم انجمن ما به عنوان یک نقطه متمرکز کننده فعالیتهای تخصصی در این حوزه خاص است ، به عبارت دیگر فرضاً اگر یک دانشجو یا حتی یک علاقه مند که دانشجو هم نباشد به دنبال این باشد که بداند در حوزه ماشین بینایی و پردازش تصویر در داخل کشور چه جمع و کانونی وجود دارد  که به صورت تخصصی و در سطوح عالی در این حوزه کار می کند ، طبیعتاً انجمن ماشین بینایی و پردازش ایران می تواند برای او یک محل مورد رجوع و مورد سوال قرار گیرد. به نظر من این مهمترین نقش و تعریف انجمن است و ما فکر می کنیم اولین کمک یا مهمترین کمکی که ما به دانشجویان می کنیم این است که با گرد آوردن جمعی از متخصصین شاخص این حوزه می توانیم برای آنها نقطه مرجعی بوجود بیاوریم تا از طریق این ارتباطات دانشجویان بتوانند به فعالیت های خود شتاب دهند. اما در همین راستا در رابطه با همین جایگاه و تعریفی که انجمن دارد طبیعتاً خدماتی به صورت متقابل می تواند بین دانشجویان و انجمن تعریف شود. به عنوان مثال ما می توانیم جنبه اطلاع رسانی برای دانشجویان داشته باشیم؛ اگر گردهمایی، سخنرانی یا کارگاهی در یک زمینه خاص برگزار می شود انجمن می تواند از طریق پایگاه اینترنتی خود اطلاع رسانی کند و به غیر از این ما پایگاههای اطلاع رسانی با اعضاء دانشجو و غیر دانشجو داریم که می توانیم از طریق آنها اطلاع رسانی کنیم و نکته دیگر اینکه ما می توانیم مقالات و انتشاراتی که در حوزه ماشین بینایی و پردازش تصویر وجود دارد را برای آنها فراهم کنیم به این معنی که آنها با عضو شدن در انجمن ما بتوانند به یک پایگاه داده و به اینگونه مطالب فنی در این حوزه دسترسی پیدا کنند. همچنین ما می توانیم به عنوان یک هماهنگ کننده برای فعالیت های دانشجویی در این حوزه تخصصی ایفای نقش بکنیم ، بدین ترتیب که اگر دانشجویان دانشگاهی مایل هستند در این حوزه تخصصی یک نشست ، کارگاه یا کنفرانسی برگزار کنند انجمن میتواند به آنها خدماتی ارائه کند و یا آنها را هدایت و راهنمایی کند. اعضا انجمن در اغلب دانشگاههای  کشور حضور دارند و ما از طریق اعضاء و اعضاء هیات علمی دانشگاهها که عضو انجمن هستند می توانیم همکاری بسیار نزدیکی با دانشجویان داشته باشیم . این بخشی از خدماتی است که انجمن می تواند متقابلاً به رشد و شکوفایی فعالیت های انجمن کمک کند و ما فکر می کنیم این ارتباط متقابل می تواند ثمرات گرانبهایی را برای کشور ما در این حوزه خاص داشته باشد .


ممنونم از فرمایشات  شما ! اگر صحبت ناگفته ای وجود دارد لطفاً بفرمایید.
مطلبی که مایل هستم راجع به آن صحبت کنم این است که ما در حقیقت می توانستیم انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر را هم نداشته باشیم و این انجمن شکل نگیرد و حتی تشکیل این انجمن پس از چند سالی که فعالیت شده و هیأت موسس، اعضاء هیأت مدیره و جمع اعضاء موجود انجمن تلاش کرده اند بدون هیچگونه منفعت مالی برای این افراد بوده است و همه با انگیزه خدمت رسانی و با احساس وظیفه و تعهد وارد این کار شده اند و به این دلیل قصد تشکیل این انجمن را داشته اند که به جای اینکه جوان کشور ما نگاهش به خارج از کشور باشد و در داخل کشور چنین خلأ هایی را حس کند و با احساس این خلأ به جاهایی جذب شود که چنین فعالیت هایی  وجود دارد و خودش را آنجا پیدا کند که طبعاً خارج از کشور است، ما فکر می کنیم که تشکیل انجمن پاسخی به خیلی از نیازهای درون کشور ما است و به جای اینکه حاصل زحمات اساتید و دانشجویان ما سرازیر خارج از کشور شود، این انجمن با فعالیت خود و با همکاری همه دست اندرکاران این حوزه در کشور می تواند جذب کننده حاصل تحقیقات و تلاشهای متخصصین ما باشد. به عبارت خلاصه تر این انجمن موسسه ای کاملاً غیر انتفاعی است که هدف اصلی آن خدمت در سطوح بالای علمی است و ما امیدواریم بتوانیم گامی در جهت خود کفایی و خود باوری در حوزه های علمی و فناوری در کشورمان برداریم و کمک کنیم که انشاء اله کشور ما عضو صاحب نظر و مرجع در سطح بین المللی باشد.
با تشکر از وقتی که برای این مصاحبه اختصاص دادید

 

شما میتوانید سایر اطلاعات در مورد جناب آقای دکتر ابریشمی مقدم را در این صفحه مشاهده بفرمائید http://www.ee.kntu.ac.ir/biomedical/index2.htm

 

و یا برای برقراری ارتباط با ایشان از این پست الکترونیکی استفاده نمایید
moghadam@eetd.kntu.ac.ir